گل ارکیده

گل ارکیده

گل ارکیده

گل‌ ارکیده بسیار حساس می باشد که نگهداری آن در خانه و خارج‌ از خانه به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد.

برای نگهداری گل ارکیده در خارج خانه به چند نکته باید توجه داشت که آنها را با هم مرور می کنیم.

برای پرورش گل ارکیده باید به منطقه ای که می خواهید گل ارکیده را در آن پرورش دهید توجه داشته باشید و همچنین باید اندازه آب و سایه مطلوب را برای پرورش گل ارکیده تنظیم کنید.

مناسبترین راه برای پرورش و نگهداری گل ارکیده گلدان می باشد البته می توانید آن را در زمین و حتی به شکل درخت پرورش دهید.

 

 

انتخاب ارکیده:

باید گل ارکیده ای انتخاب کنید که در آب و هوای منطقه مورد نظر رشد کند.

برای رشد گل ارکیده یا هر گیاهی از جنس ثعلب باید منطقه ای را انتخاب کنید که در تابستان شب های خنک تر از ۱۶ درجه سانتیگراد داشته باشد. و اگر در منطقه ای هستید که شب های تابستان بالاتر از ۱۶ درجه سانتیگراد است باید از واندا و یا کاتلیا استفاده کنید.

بهترین کار برای فهمیدن این موضوع که کدام ارکیده در منطقه شما رشد خواهد کرد این است که از فروشگاه های گیاهی آن محل بپرسید. همچنین توصیه می شود که بوته های گل ارکیده را به جای بذر آن بخرید چرا که بذر گل ارکیده باید در شرایط استریل باشد و بین ۲ تا ۵ سال زمان میبرد که شکوفا شود.

گل های ارکیده گرمسیری هستند و اگر برای پرورش این گیاه می خواهید اقدام کنید اجازه بدهید که سرمای شدید و یخبندان تمام سود و بعد از آن گل ارکیده را در فضای بیرون قرار دهید، زیرا دمایی که برای پرورش گل ارکیده نیاز هست دمای بالای ۱۳ درجه سانتیگراد می باشد و در دمای پایین تر از این خوب عمل نمی کند.

همچنین باید دقت داشته باشید که اگر قصد این را دارید که ارکیده را داخل بیاورید حتما آن را در شمال،شرق و یا جنوب پنجره قرار دهید.

 

 

 

توصیه های قابل توجه و اصولی برای رشد و پرورش ارکیده در بیرون از خانه:

گل‌ ارکیده باید به تدریج در معرض آفتاب قرار بگیرد. این بدین معنی است که گل ارکیده باید به نور آفتاب عادت کند. این کار را از روزی یکی دو ساعت اول صبح و عصر آغاز کنید و به تدریج گل ارکیده را به فضایی ببرید که بعد از ۱۰‌روز ۳ الی ۴ ساعت نور خورشید داشته باشد.

سپس بعد از ۲ هفته می بایست از ساعت ۱۰‌صبح تا ۲ بعد از ظهر مقابل خورشید باشد که با انجام و رعایت این کارها می توانید گل ارکیده را در بیرون از منزل رشد دهید.

در ابتدا گفتیم که گل‌ ارکیده باید در سایه باشد پس این رو فراموش نکنید که گل ارکیده تابش مستقیم و شدید خورشید را نمی پسندد.

بنابراین مطمئن شوید که در زمانی نور مستقیم آفتاب را داشته باشد که خیلی شدید نیست مثل صبح ها و عصرها،و در بقیه ساعات در سایه قرار بگیرد.

 

 

چرا می گوییم گل ارکیده را در گلدان بکارید؟

با این کار شما می توانید پس از رشد و تقویت گل ارکیده آن را به هر فضایی که مد نظر می باشد آن را انتقال دهید.

توجه داشته باشید که گلدان ارکیده یا هر گل دیگری می بایست در انتهای گلدان سوراخ داشته باشد تا از پوسیدگی و گندیدگی آن جلوگیری کند.

برای جابه جایی گلدان ارکیده باید آن را به فضایی به همان اندازه یا مقداری بزرگتر منتقل کنید. گل ارکیده باید در فضایی کاملا ایمن باشد و فضای خالی برای تکان خوردن نداشته باشد و اگر در گلدانی گذاشتید که بزرگ بود و فضای خالی داشت آن را با پوست ارکیده و درخت صنوبر و خزه پر کنید. همچنین باید توجه کنید که گلدان دوم باید کاملا تمیز باشد.

 

 

کاشتن گل ارکیده در باغ:

خاکی که میخواهید گل ارکیده را در آن بکارید باید ترکیبی از ماسه و شن و همچنین خزه باشد.حداقل باید ۳۰ سانت اطراف آن شن باشد.در این حالت گل را بکارید سپس فضای خالی را با مخلوط شن پر کنید.

 

 

برای تزیین درختان گل ارکیده به آن آویزان کنید:

ساقه ارکیده را خیلی آرام با یک نخ(یا هر رشته تخریب پذیر) به درخت ببندید. نخ به تدریج بعد از یک سال از بین می رود و گل با ریشه هایش به درخت متصل می شود. البته این کار را در مناطقی که گرم و بارش های پیاپی دارند مناسب است. همچنین باید از درختانی که نور کمی به درخت میتابانند مثل نخل های خرما،بلوط استفاده کنید.

در مناطقی که زمان زیادی را در معرض نور مستقیم آفتاب هستند باید ارکیده واندا را رشد دهید و در مناطقی که آفتاب نسبتا ملایم تری را دارند باید ارکیده فلونوپسیس،سرخ و کاتلیا را پرورش داد.

 

پرورش ارکیده و نگهداری از آن:

۱. ریشه های ارکیده را باید صبح ها آبیاری کنید:

بهترین روش آبیاری برای ارکیده این است که ریشه های آن را در ابتدای روز آب دهید. از آب دادن و اسپری کردن آب روی برگ ها خودداری کنید. بهترین روش آبیاری این است که گلدان ارکیده را به مدت ۲۰ ثانیه در سینک قرار دهید تا کاملا خیس شود و این کار را صبح ها باید انجام دهید، زیرا که در طول روز نور بیشتری به آن می تابد و این کار اگر‌عصر یا شب انجام شود تمام شب خیس و مرطوب می ماند و باعث گندیدگی و کپک زدن خاک و ریشه آن می شود.

همچنین از آبیاری بیش از حد اجتناب کنید.توصیه ما هفته ای ۲ بار آبیاری می باشد.

 

 

۲. علف های هرز را از بین ببرید:

علف های هرز در ابتدا کوچک و سبز می باشد.بهترین راه برای از بین بردن علف هرز کندن آن از ریشه می باشد.

۳. ماهیانه ارکیده را با آفت کش اسپری کنید: 

برای دور نگه داشتن حشرات ماهیانه اسپری مخلوطی از ۱ لیتر آب،یک قطره مواد شوینده مایع و ۲ الی ۳ قطره روغن همیشه سبز گرمسیری به برگ ارکیده بزنید.

البته این کار را به اندازه کافی انجام دهید تا زمانی که گیاه را کامل پوشش دادید و مابقی محلول را برای گیاهان دیگر استفاده کنید.

توجه کنید مخلوط را زمانی درست کنید که می خواهید از آن استفاده کنید زیرا مواد آن به سرعت با ترکیب شدن با آب تجزیه می شود.

 

۴.در صورت مشاهده پوسیدگی آن را هرس کنید:

اگر متوجه شدید که روی ارکیده رنگ سیاه،قهوه ای و یا حتی سفید شفافی وجود دارد خیلی سریع آن را با قیچی که با الکل تمیز کردید قطع کنید. سپس محلولی که حاوی ۱ قسمت سفید کننده و ۱۰ بخش آب می باشد را به آن منطقه اسپری کنید. قسمت پوسیده را تا جایی که فقط یک قسمت سالم در گیاه وجود دارد را هرس کنید. چرا که اگر آفت روی گل ارکیده باقی بماند به سرعت گسترش پیدا میکند. این پوسیدگی ها به راحتی با آب تکثیر می شود که با زه کشی مناسب می توان از شیوع آن جلوگیری کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید


تمامی حقوق برای پرنسا گیفت محفوظ است
طراحی و توسعه در شرکت فناوری اطلاعات گیلاس خندان